:::: منو ::::

انتشارات ناهید

معرفی کتاب های منتشر شده

پست طبقه بندی / روانشناسی

  • مرداد ۱۲ / ۱۳۸۹
  • ۰
روانشناسی, روانشناسی، علوم اجتماعی، تربیتی

روانکاوی لئوناردو داوینچی

روان کاوی لئوناردو داوینچی

روان کاوی لئوناردو داوینچی

نوشته : زیگموند فروید

ترجمه : پدرام راستی

فروید در این کتاب به بحث در خصوص رؤیای کودکی لئوناردو داوینچی می پردازد ، رؤیایی که به زعم او کلید شناخت لئوناردو و آثار اور ا به دست می دهد . در این رویا لئوناردو سوار بر بال خیال و در دورانی که فاصله او از حیث زمانی  با دوران کودکی اش محل تأمل است ، به طرح مسئله ای می پردازد که فروید روان کاو آن را نمونه ای ژرف برای تحقیق می داند و همچنین روان کاو را قادر می سازد تا در فحوای آن بستری مناسب برای تحلیل روان کاوانه بیابد. لئوناردو داوینچی را حتی هم عصرانش نیز بعنوان یکی از بزرگترین مردان عصر رنسانس ایتالیا مورد تحسین و تمجید قرار داده اند ، حتی در زمان خودش هم به همان اندازه اسرار آمیز به نظر می رسید  که حال به نظر ما می رسد . یک نابغه تمام عیار ، کسی که تنها می توان در مورد ماهیتش حدس زد ولی هرگز نمی توان به عمق آن رسید.

  • مرداد ۰۴ / ۱۳۸۹
  • دیدگاه‌ها برای فرهنگ توصیفی روان شناسی بسته هستند
روانشناسی, روانشناسی، علوم اجتماعی، تربیتی, فرهنگ و واژه نامه

فرهنگ توصیفی روان شناسی

فرهنگ توصیفی روان شناسی

نوشته : فرانک برونو

ترجمه : فرزانه طاهری و مهشید یاسایی

هدف از این کتاب گسترش گنجینۀ واژگان روان شناسی خواننده است. این هدف در دوره ای که از جمله ” عصر روان شناسی ” و ” دوران تب کاربرد اصطلاحات روان شناسی ” نام گرفته است ، چندان نیازی به دفاع ندارد . محبوبیت عام روان شناسی را همه جا می شود دید . نام کتاب های روان شناسی در زمینۀ تمامی جنبه های مختلف هنر زیستن منظماً در سیاهۀ پر فروش ترین کتاب ها دیده می شود . در برنامه های تلویزیونی به کرات با نویسندگان این گونه کتاب ها مصاحبه می کنند . مجله ها و بخش های اصلی روزنامه های ما طالب مقالاتی هستند که رنگ و بویی از روان شناسی داشته باشند . روان شناسی ، اگر محبوب ترین درس در محیط های دانشگاهی نباشد ، قطعاً یکی از محبوت ترین درس هاست . ما اصطلاحات روان شناسی را نه تنها برای تبیین رفتار دیگران ، که برای تبیین رفتار خودمان برای خودمان به کار می بریم . برای مثال ، گاهی با خود می گویید : ” وقت حرف زدن با فلانی بیش از حد حالت دفاعی داشتم . دیگر نباید این طور رفتار کنم و باید بیش از این ها جرأت به خرج دهم .” شاید بدانید و شاید هم ندانید که اصطلاح دفاعی از روان شناسی فروید بر گرفته شده است و اشاره به مفهوم مکانیسم های دفاعی خود است  که فروید مطرح کرده است . و اصطلاح جرأت ورزی را هم به احتمال زیاد از آموزش جرأت ورزی گرفته اید که اخیراً باب شده است.

  • مرداد ۰۴ / ۱۳۸۹
  • دیدگاه‌ها برای آیندۀ خلاقیت و خلاقیت آینده بسته هستند
روانشناسی, روانشناسی، علوم اجتماعی، تربیتی

آیندۀ خلاقیت و خلاقیت آینده

آیندۀ خلاقیت و خلاقیت آینده

نوشته : دکتر جورج لند و دکتر بت جارمن

ترجمه : دکتر حسن قاسم زاده

این کتاب پیامی بسیار امید بخش و هیجان انگیز دارد و آن این است که : از طریق اکتشاف های علمی ثابت شده است که در این عصر ، در کلیه فعالیت های انسانی ، موفقیت به شرطی امکان پذیر است که در هر محیطی که کار و زندگی می کنیم ، لازم است در همۀ روابطمان با دیگران نه تنها اصل دوستی و احترام متقابل را رعایت کنیم و از تبعیض بپرهیزیم ، بلکه حتی مجدانه در جست و جوی افرادی از نژاد ها ، قومیت ها ، ادیان ، دیدگاه ها ، و فرهنگ های متفاوت باشیم تا با بهره مند شدن از تنوع حاصل ، به غنای محیط بیفزاییم . از دیگر اصول متعدد دیدگاهی که ” جهان بینی خلاق ” نامیده شده آن ست که ” با زیستن بر اساس ارزش های مشترک ، دنیا را به مکان بهتری برای ژندگی تبدیل کنیم .” اگر اصول ارائه شدۀ جهان بینی خلاق به اندازه کافی گسترش یابد – و با توجه به نتایج حاصل از کاربرد نسبتاً وسیع آن ها ، احتمال چنین گسترشی بسیار بالا به نظر می رسد – صلح و دوستی و آرامش فراگیر را در پی خواهد داشت .به عبارت دیگر ، انسانیت در کسب و کار ، در تجارت ، در مدیریت ، در  سیاست ،…درهمه جا ، ضروری بلکه حیاتی است . این پیامی است که در طول تاریخ بشر ، متفکران ، مصلحان ، پیامبران  رهبران دینی بر آن تاکید داشته اند . تفاوت جهان بینی خلاق با این پیام ها در آن است که اکنون علم ثابت کرده است که – در نهایت – انسان چاره ای جز انسانیت ندارد . زیرا چنان که خواهیم دید ، این قانون طبیعت است .

***

امروز ، در سراسر جهان ، میلیون ها نفر از مردم در جریان خلق کردن آینده ای هستند که از گذشته متفاوت است . تلاش های فردی شما ما را به زمانی پیش می برد که در آن ، دنیا واقعاً به نفع همه کار خواهد کرد . این کتاب را به شما تقدیم می کنیم .

جورج لند – بت جارمن