:::: منو ::::

انتشارات ناهید

معرفی کتاب های منتشر شده

پست طبقه بندی / روانشناسی، علوم اجتماعی، تربیتی

 • ژانویه 09 / 2022
 • ۰
روانشناسی, روانشناسی، علوم اجتماعی، تربیتی

دومین گناه

طرح جلد کتاب دومین گناه، نوشته‌ی توماس ژاژ، ترجمه‌ی مجید نظری

دومین گناه

توماس ژاژ

ترجمهٔ مجید نظری

از متن کتاب دومین گناه:

ازاین‌رو تا زمانی که تاریخ روان‌پزشکی «نازی‌زدایی» نشود دریافت موجهی از ماهیت حقیقی مسأله بیماری روانی وجود نخواهد داشت. «روان‌پزشکان معظم» درحکم رهبرانی معظم باید دیده شوند تا شافیانی معظم. آن‌ها برای همقطاران و حاکمان جامعه یار و برای دیوانگان و قربانیان جامعه بار بودند.


همهٔ ما می‌دانیم گناه نخستین یا «آغازین» چیست: «آگاهی به خیروشر».

اما نمی‌دانیم، یا خود را به فراموشی می‌زنیم که دومین گناه چیست: حرف‌زدن به آشکارگی!

توماس ژاژ

 • ژانویه 09 / 2022
 • ۰
روانشناسی, روانشناسی، علوم اجتماعی، تربیتی

کتاب روان‌شناسی | اندیشه‌های بزرگ به زبان ساده

کتاب روان‌شناسی | اندیشه‌های بزرگ به زبان ساده

کتاب روان‌شناسی
اندیشه‌های بزرگ به زبان ساده

کاترین کالین، نایجل بنسون، جوآنا گینزبرگ و …

ترجمهٔ بهزاد افشار


«روان‌شناسی گذشته‌ای طولانی و تاریخی کوتاه دارد.»

هرمان ابینگ‌هاوس


«اگر قرن نوزدهم قرن صندلی سردبیر بوده، قرنِ ما قرنِ مبل راحتی روان‌پزشک بوده است.»

مارشال مک لوهان


«هدف از روان‌شناسی این است که به تفکری کاملاً متفاوت نسبت به آنچه خیال می‌کنیم می‌دانیم دست پیدا کنیم.»

پل والری


تمام مکتب‌های روان‌شناختی نظری بر وجه منحصربه‌فرد انسان انداخته‌اند، اما در اواخر قرن بیستم بود که این حیطه به‌عنوان شاخه‌ای مجزا از روان‌شناسی، به‌عنوان روان‌شناسی تفاوت‌های فردی به‌رسمیت شناخته شد. روان‌شناسانِ این شاخهٔ روبه‌رشد تلاش دارند ویژگی‌های شخصیت و عواملِ متفاوتی را که تعیین‌کنندهٔ هوش هستند، تشخیص داده و بسنجند.

 • ژانویه 09 / 2022
 • ۰
درباره‌ی سینما و تئاتر, روانشناسی, روانشناسی، علوم اجتماعی، تربیتی, سینما، تئاتر

سایکودرام | پیشگیری و درمان بیماری‌های روانی ـ اجتماعی در صحنۀ نمایش

سایکودرام | پیشگیری و درمان بیماری‌های روانی _ اجتماعی در صحنۀ نمایش

سایکودرام
پیشگیری و درمان بیماری‌های روانی ـ اجتماعی در صحنهٔ نمایش

طاهر فتحی

نمایشنامه‌نویسان بزرگ جهان بی‌تردید خصلت درمان‌گر تئاتر را می‌شناخته‌اند. شکسپیر به‌طور کامل بر این تعامل اشراف داشته است. استفاده‌های مکرر او از بازی در بازی حاکی از این فرایند است که تماشاگران تئاتر از طریق نظاره احساس‌های ناهشیارِ فرافکن‌شده بر بازیگران راهی به درون خویش می‌یابند که از هیچ طریق دیگری قابل وصول نیست. واقعیت نهفته در این پدیدار از چنان ژرفایی برخوردار است که از بطن آن رهیافتی پدید می‌آید که سایکودرام یا تجربهٔ زیبایی‌شناسانه آزادی نام گرفته است.

 • ژانویه 09 / 2022
 • ۰
روانشناسی, روانشناسی، علوم اجتماعی، تربیتی

فایده‌های خوش‌بینی

فایده‌های خوش‌بینی

فایده‌های خوش‌بینی

تری ال. پائولسون

ترجمهٔ صابر مقدمی


تری ال. پائولسون

میراث فرهنگی کشور شکوهمند ایران یک خوش‌بینی کسب‌شده است. من دوستان فرهیخته ایرانی بسیاری در آمریکا دارم که علاقه و اشتیاق بی‌حدوحصرشان به زندگی آن‌ها را به دوستان ارزشمند و همکاران کاردان و شایسته‌ای تبدیل کرده است. همین دلیل باعث شد که من با چاپ ترجمه فارسی کتاب فایده‌های خوش‌بینی موافقت کنم.

تنها شهروندان خوش‌بین یک کشور می‌توانند آینده غرورآمیزی برای آن کشور رقم بزنند. به چالش‌ها و فرصت‌های موجود در مسیر مطالبه خود خوش آمده‌اید. امیدوارم این کتاب به دگرگونی و بالندگی زندگی، روابط اجتماعی و آبادانی کشور شما کمک کند.

از پیام اختصاصی تری پائولسون به مناسبت ترجمهٔ فارسی فایده‌های خوش‌بینی

 • آگوست 03 / 2010
 • ۰
روانشناسی, روانشناسی، علوم اجتماعی، تربیتی

روانکاوی لئوناردو داوینچی

کتاب روانکاوی لئوناردو داوینچی، نوشتهٔ زیگموند فروید، ترجمهٔ پدرام راستی

روانکاوی لئوناردو داوینچی

زیگموند فروید

ترجمهٔ پدرام راستی

فروید در کتاب روانکاوی لئوناردو داوینچی به بحث در خصوص رؤیای کودکی لئوناردو داوینچی می‌پردازد، رؤیایی که به‌زعم او کلید شناخت لئوناردو و آثار او به دست می‌دهد. در این رؤیا لئوناردو سوار بر بال خیال و در دورانی که فاصله او از حیث زمانی با دوران کودکی‌اش محل تأمل است، به طرح مسئله‌ای می‌پردازد که فروید روان‌کاو آن را نمونه‌ای ژرف برای تحقیق می‌داند و همچنین روان‌کاو را قادر می‌سازد تا در فحوای آن بستری مناسب برای تحلیل روان‌کاوانه بیابد. لئوناردو داوینچی را حتی هم‌عصرانش نیز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مردان عصر رنسانس ایتالیا مورد تحسین و تمجید قرار داده‌اند، حتی در زمان خودش هم به همان اندازه اسرارآمیز به نظر می‌رسید که حال به نظر ما می‌رسد. یک نابغه تمام‌عیار، کسی که تنها می‌توان در مورد ماهیتش حدس زد ولی هرگز نمی‌توان به عمق آن رسید.

 • جولای 26 / 2010
 • دیدگاه‌ها برای فرهنگ توصیفی روان‌شناسی بسته هستند
روانشناسی, روانشناسی، علوم اجتماعی، تربیتی, فرهنگ و واژه‌نامه

فرهنگ توصیفی روان‌شناسی

کتاب فرهنگ توصیفی روان‌شناسی، نوشتهٔ فرانک برونو، ترجمهٔ فرزانه طاهری و مهشید یاسایی

فرهنگ توصیفی روان‌شناسی

فرانک برونو

ترجمهٔ فرزانه طاهری و مهشید یاسایی

هدف از کتاب فرهنگ توصیفی روان‌شناسی گسترش گنجینهٔ واژگان روان‌شناسی خواننده است. این هدف در دوره‌ای که ازجمله «عصر روان‌شناسی» و «دوران تب کاربرد اصطلاحات روان‌شناسی» نام گرفته است، چندان نیازی به دفاع ندارد.

محبوبیت عام روان‌شناسی را همه‌جا می‌شود دید. نام کتاب‌های روان‌شناسی درزمینهٔ تمامی جنبه‌های مختلف هنر زیستن منظماً در سیاههٔ پرفروش‌ترین کتاب‌ها دیده می‌شود. در برنامه‌های تلویزیونی به‌کرات با نویسندگان این‌گونه کتاب‌ها مصاحبه می‌کنند. مجله‌ها و بخش‌های اصلی روزنامه‌های ما طالب مقالاتی هستند که رنگ و بویی از روان‌شناسی داشته باشند.

روان‌شناسی، اگر محبوب‌ترین درس در محیط‌های دانشگاهی نباشد، قطعاً یکی از محبوب‌ترین درس‌هاست. ما اصطلاحات روان‌شناسی را نه‌تنها برای تبیین رفتار دیگران، که برای تبیین رفتار خودمان برای خودمان به کار می‌بریم. برای مثال، گاهی با خود می‌گویید: «وقت حرف زدن با فلانی بیش‌ازحد حالت دفاعی داشتم. دیگر نباید این‌طور رفتار کنم و باید بیش از این‌ها جرأت به خرج دهم.»

شاید بدانید و شاید هم ندانید که اصطلاح دفاعی از روان‌شناسی فروید برگرفته‌شده است و اشاره به مفهوم مکانیسم‌های دفاعی خود است که فروید مطرح کرده است. و اصطلاح جرأت ورزی را هم به‌احتمال‌زیاد از آموزش جرأت ورزی گرفته‌اید که اخیراً باب شده است.

 • جولای 26 / 2010
 • ۰
روانشناسی، علوم اجتماعی، تربیتی, علوم تربیتی

امیل

کتاب امیل، نوشتهٔ ژان ژاک روسو، ترجمهٔ غلام‌حسین زیرک‌زاده

امیل

ژان ژاک روسو

ترجمهٔ غلام‌حسین زیرک‌زاده

اثر مشهور روسو در امر تعلیم و تربیت، کتاب امیل است که گفته‌اند نسل دورهٔ اول انقلاب فرانسه را پرورش داده است و دست‌مایه‌ای شده است برای اصلاحات اخلاقی ـ تربیتی نسل‌های بعد که ماییم و نسل ما.

در کتاب قرارداد اجتماعی پایه‌های حکومت دموکراسی را طرح‌ریزی می‌کند و زمینه‌ساز انقلاب فرانسه می‌شود؛ و در همین کتاب است که گفته است برتری همواره از آن ملت است و نه حکومت.

کتاب اعترافات همراه با دیگر مکتوباتش شالودهٔ مکتب رمانتیسم قرن هجده را شکل داده و بر رمانتیک‌های آن عصر و نیز بعدها به هنرمندان قرن نوزده تأثیری سودمند داشته است.

این‌که افکار روسو پیچیده و گاه توأم با ایهام است شک نیست، اما آنچه این فیلسوف را برجسته می‌کند، علاوه بر نظراتش در قلمرو علم تربیت، عقایدش در خصوص مساوات و عدالت اجتماعی است.

 • جولای 26 / 2010
 • دیدگاه‌ها برای آیندهٔ خلاقیت و خلاقیت آینده بسته هستند
روانشناسی, روانشناسی، علوم اجتماعی، تربیتی

آیندهٔ خلاقیت و خلاقیت آینده

کتاب آیندۀ خلاقیت و خلاقیت آینده، ترجمهٔ دکتر جورج لند و دکتر بت جارمن، ترجمهٔ دکتر حسن قاسم‌زاده

آیندهٔ خلاقیت و خلاقیت آینده

دکتر جورج لند و دکتر بت جارمن

ترجمهٔ دکتر حسن قاسم‌زاده

کتاب آیندهٔ خلاقیت و خلاقیت آینده پیامی بسیار امیدبخش و هیجان‌انگیز دارد و آن این است که: از طریق اکتشاف‌های علمی ثابت شده است که در این عصر، در کلیه فعالیت‌های انسانی، موفقیت به شرطی امکان‌پذیر است که در هر محیطی که کار و زندگی می‌کنیم، لازم است در همهٔ روابطمان با دیگران نه‌تنها اصل دوستی و احترام متقابل را رعایت کنیم و از تبعیض بپرهیزیم، بلکه حتی مجدانه در جست‌وجوی افرادی از نژادها، قومیت‌ها، ادیان، دیدگاه‌ها، و فرهنگ‌های متفاوت باشیم تا با بهره‌مند شدن از تنوع حاصل، به غنای محیط بیفزاییم.

از دیگر اصول متعدد دیدگاهی که «جهان‌بینی خلاق» نامیده شده آن ست که «با زیستن بر اساس ارزش‌های مشترک، دنیا را به مکان بهتری برای ژندگی تبدیل کنیم.» اگر اصول ارائه‌شدهٔ جهان‌بینی خلاق به‌اندازه کافی گسترش یابد ــ و با توجه به نتایج حاصل از کاربرد نسبتاً وسیع آن‌ها، احتمال چنین گسترشی بسیار بالا به نظر می‌رسد ــ صلح و دوستی و آرامش فراگیر را در پی خواهد داشت.

به‌عبارت‌دیگر، انسانیت در کسب‌وکار، در تجارت، در مدیریت، در سیاست، … در همه‌جا، ضروری بلکه حیاتی است. این پیامی است که در طول تاریخ بشر، متفکران، مصلحان، پیامبران رهبران دینی بر آن تأکید داشته‌اند. تفاوت جهان‌بینی خلاق با این پیام‌ها در آن است که اکنون علم ثابت کرده است که ــ درنهایت ــ انسان چاره‌ای جز انسانیت ندارد. زیرا چنان‌که خواهیم دید، این قانون طبیعت است.

***

امروز، در سراسر جهان، میلیون‌ها نفر از مردم در جریان خلق کردن آینده‌ای هستند که از گذشته متفاوت است. تلاش‌های فردی شما ما را به زمانی پیش می‌برد که در آن، دنیا واقعاً به نفع همه کار خواهد کرد. این کتاب را به شما تقدیم می‌کنیم.

جورج لند ـ بت جارمن